Odnalezione dokumenty - Mrozowski Władysław

Wspomnienia, reportaże, relacje ....
Quader
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Odnalezione dokumenty - Mrozowski Władysław

Postautor: Quader » ndz sie 09, 2009 20:37

Witam,
chciałbym zamieścić to krótką notatkę na temat mojego wujka. Mam nadzieję, że zaciekawi ona w takim stopniu czytelników - jak zaciekawiła mnie. Osobiście jestem bardzo zadowolony z wyników moich poszukiwań.

Mrozowski Władysław Ps. "Gruda"

Urodził się 21 stycznia 1896 roku. Ukończył 7 klas szkoły podstawowej. W 1915 roku został zmobilizowany do służby w armii cesarsko-królewskiej. Walczył na froncie włoskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wstąpił do WP. Brał czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej (został odznaczony Krzyżem Walecznych). Wtedy właśnie podjął decyzję o rozpoczęciu kariery zawodowej. Zamieszkał w Pułtusku, gdzie stacjonował jego 13 Pułk Piechoty. W 1939 roku bronił twierdzy Modlin. Wzięty do niewoli pod koniec września tego roku. Ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony z obozu. W 1940 roku wstąpił do ZWZ-AK pod pseudonimem "Gruda". Jako kwatermistrz dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków. Często nie bacząc na swoje życie (wspomnienia kolegów). W 1940 roku został aresztowany przez GESTAPO (wydał ich komendant Ośrodka Pułtusk) i poddany ciężkim torturom. Nikogo ze współtowarzyszy jednak nie zdradził. Miejscem jego śmierci miał być Oświęcim. Po miesiącu pobytu został jednak przewieziony do obozu Sachsenhausen, gdzie przebywał do końca wojny.

Jak sam wspominał przybywając do obozu ważył 85 kg, wracając do domu ważył 60 kg. Pisał także, że nie jest w stanie opisać barbarzyństwa jakich zobaczył w więzieniach GESTAPO oraz obozach przez które przeszedł.

Wróć do „WSPOMNIENIA, REPORTAŻE, RELACJE”