Zachęcony róznymi stronami www o genealogii

1. Co sądzisz o poszukiwaniach genealogicznych własnych "korzeni" ?
2. Czy ww. temat jest dla Ciebie interesujący?
3. Co chciałbyś wiedzieć, lub może masz ciekawe informacje?
Kenny

Postautor: Kenny » pn kwie 11, 2005 18:13

Teraz rozumiem.Trochę szkoda,bo ja myślałem,że podałeś nazwiska swoich przodków,a to tylko świadkowie.W ten sposób nie ustalę czy jesteśmy spokrewnieni. :cry:

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Trudno...

Postautor: JanuszStankiewicz » pn kwie 11, 2005 18:35

Wyszło małe nieporozumienie - ale sądzę, że nic wielkiego się nie stało..
Zapraszam do przeczytania nowego tematu w tym dziale.
:oops: Janusz Stankiewicz

Irena

Informacja nt. Stankiewiczów

Postautor: Irena » pt kwie 15, 2005 14:40

Przeglądając liste studentów na uniersytecie w Zurichu - znalazłam Stankiewicza - Czesława Witolda (ur. Płock).
Wszystko na stronie http://www.matrikel.unizh.ch/pages/195.htm.
Może to istotne do poszukiwań ?

Odniosłam mały sukces - otrzymałam z Mławy ksero aktu chrztu babci.
Trudne to do oczytania , ale najważniejsze informacje udało się odtworzyć.
Nadal szukam Tarnowskich z płońskiego.

Pozdrawiam
Irena

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Tak trzymaj...

Postautor: JanuszStankiewicz » pt kwie 15, 2005 17:24

Myśle Ireno, że właśnie z takich sukcesów składa się radość ze znalezienia jakiejkolwiek informacji o przodku. Tej satysfakcji nie daje się porównać z niczym innym, ponieważ te odkrywanie jest jak najgłębsza tajemnica, która wychodzi na światło dzienne, a jednocześnie jest to takie "twoje" - trochę intymne, trochę spowite welonem niejasności; i takimi myślami - jaka ona była, jak kochała, co robiła, kogo widywała, czy była szczęśliwa, czy nie...?
To obcowanie z NIMI, chociaż duchowe, jest jednak takie bliziutkie sercu, kiedy wyobrazimy sobie, że jakiś może malutki gen tej osoby jest w nas - to takie niesamowite odczucie....
Ech - rozmarzyłem się troszkę...

Gratuluję sukcesów i pędź do przodu (a w zasadzie cofaj się w historii rodziny, jak najdalej potrafisz i możesz...)

Dziękuję Ci za informacje o Czesławie - jest to dla mnie coś nowego, muszę to sprawdzić, ale raczej nie jest to mój bliski krewny...

Winny Ci jestem dodatkowe informacje nt. Tarnowskich - załączam wszystkich, których udało mi się odkryć w KAP (nie będę zamieszczał wszystkich osób na stronie - nie mieszczą się - ok. 2600 nazwisk !!!)

Tarnowska Zygm. Pawlikowice Duże 82 Kutno
Tarnowski Ant. Kamienica 454 Płońsk
Tarnowski Stan. Barcikowo 267 Płock
Tarnowski Zbig. Poczernino 167 Płońsk

Życzę Ci dalszych sukcesów.
:P Janusz Stankiewicz

Kenny

Postautor: Kenny » ndz kwie 17, 2005 18:25

Ja także gratuluję.Niech nam drzewka kwitną.W końcu jest wiosna.A propos Mławy,to już mam ochotę,żeby tam pojechać,co jak znam siebie nastąpi już za parę dni.Czasem informacji o niektórych osobach szuka się dosłownie parę lat i nic,żadnych rezultatów.Aż wreszcie przychodzi do ciebie ten przodek i mówi:"no dabra,skoro tak ci zależy,to masz mnie".I wtedy wiemy,że warto było,choćby dla własnej satysfakcji.A to,że nie wszyscy interesują się genealogią,to myślę,że nawet dobrze,bo nie dostlibyśmy się do żadnego archiwum.Jeśli chodzi o konkretne akta,to uważam i poddaję Wam pod rozwagę,że częstokroć wystarczy zrobić sobie własne notatki zamiast płacić za potwierdzone dokumenty.Pozdrawiam.

Kenny

Postautor: Kenny » pt kwie 22, 2005 18:12

Właśnie wróciłem z Mławy.Tłok w Archiwum był przeogromny.Tylko ja jeden.Znalazłem taki akt,którego nie byłby w stanie rozczytać zapewne nawet ten,kto go napisał.Szukałem go latami,w tym miałem przed oczami już wcześniej dwukrotnie.Oprócz tego podam Wam ,że bywają takie kruczki jak Włudarski w spisie na końcu księgi,w akcie z kolei ksiądz wpisuje Włódarski,a kilka lat później pojawiają się kolejne wersje:Wudarski i Włodarski,która to ostatnia przetrwała do dziś i widnieje w dowodach osobistych moich kuzynów.5 godzin poszukiwań nie poszło na marne bo mam dzięki temu kilka nowych tropów.Teraz odwiedzę Płock.

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

cd...

Postautor: JanuszStankiewicz » pt kwie 22, 2005 20:49

Przyznam się, że jako "młody" szperacz akt archiwalnych - a nie taki doświadczony jak Kenny, wiele czytałem o występujących zmianach w pisowni nazwisk. Jest to zjawisko dość powszechne szczególnie w okresie kształtowania się ich i rozczytywania ich z oryginałów rosyjskich.
W głównym pniu rodzinnym - moje nazwisko jest stałe we wszystkich dokumentach, ale np. od stony mamy - jej dziadek zapisany jest w akcie ślubu z roku 1909, jako Orzechoski, by już w II RP, zmienić się w Orzechowski (1934).
PS. zazdroszczę Kennemy, że może przebywac w tych archiwach (pewnie ma do nich blisko?) - sam miałbym tam mnóstwo do działania... może kiedyś...(ech...)
:shock: Janusz Stankiewicz

Irena

Odpowiedź Janusza

Postautor: Irena » czw kwie 28, 2005 14:21

Od razu widać duszę romantyczną u Janusza. Tamta wypowiedź warta cytowania - i zachowania w pamięci.

Mam pytanie odnośnie Ksiązki Adresowej.
Bo znam tylko adres ze strony Ornatowskiego. Czy jest inny, gdzie można wyszukać nazwiska wg indeksu ?

Pozdrawiam wszystkich tu zaglądających.
Irena

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

cd...

Postautor: JanuszStankiewicz » czw kwie 28, 2005 19:22

Ireno !
Najlepiej jest wpisać własne nazwisko w wyszukiwarkę np. Google i starać się przebrnąć tysiące, a może dziesiątki tysięcy, wyszukanych stron – efekt jest taki, że po nitce dojdziesz do całego „kłębucha” Twoich „imienników”.
Musisz starać się otwierać wszelkie linki, które pasują Ci do szukanej informacji (ja np. nie otwierałem strony Kasi, bo widziałem, że nic tam nie znajdę do tematu genealogii, a jedynie popatrzę na jej uroczą twarz - co się będę chwalił – każdy Stankiewicz jest pięęękny, a ja to pewnie szczególnie ech…).
Po kilku tygodniach będziesz miała już bardzo duży bagaż wiedzy, jeżeli nie o „swoich” Tarnowskich, to na pewno dowiesz się przynajmniej o wielu osobach, a wśród nich (jeszcze możesz o tym nie wiedzieć) jest bardzo dużo osób, które z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem, są Twoimi dalekimi krewnymi. Szukaj, szukaj, szukaj….

Żeby jednak nie być posądzony o jakąkolwiek złośliwość, albo tym bardziej niechęć do Twojej osoby – podam na próbę inne linki – ot chociażby takie:

http://www.przodkowie.com/
http://maxpages.com/poland

Nie ma w temacie „wyszukiwanie informacji” żadnych dobrych recept, czasem jest to przypadek, ale znacznie więcej intuicja i codzienne wielogodzinne odwiedzanie każdego linku, który „wpadnie” Ci do monitora…
A jak chcesz zobaczyć, że nie wszystko się udaje - przeczytaj takie coś:

http://www.stankiewicz.e.pl/forum/viewtopic.php?t=17

Ale nie wpadaj w niechęć i walcz dalej z podmuchami historii i odkrywaj, tak jak nigdy nie poddający się badacz, nowe wątki pochodzenia Twoich przodków.

:21 Janusz Stankiewicz

PS a ja dalej nie mam spisu TP?

Ewa73
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

Re: cd. świadków

Postautor: Ewa73 » sob gru 06, 2008 21:24

[quote="
[/color]Szymański Walenty występuje jako świadek zgłoszenia śmierci córki Józefa Stankiewicza - Franciszki (ur. ok. 1834 r.) wydarzenie miało miejsce w par. Gumino dnia 21.02.1848 r.

Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny

:) Janusz Stankiewicz[/color][/quote]

Ja też szukam krewnych z rodziny Szymańskich. Moja prababcia nazywała się Faustyna Szymańska i wyszła za Pawła Kasiora. Mieszkali w Wielkopolsce, mieli co najmniej 8 dzieci. Prababcia urodziła się około 1870r. Wiem o niej tylko tyle, że musiała mieć brata, bo mam dalekiego kuzyna o tym nazwisku. Niestety nie wiem jak ten brat miał na imię. Nie jestem też pewna, czy Faustyna Szymańska pochodziła z Wielkopolski, czy przyjechała tam po ślubie. Rodzice Faustyny to Jan Szymański i Rozalia (nie znam nazwiska panieńskiego).

Wróć do „GENEALOGIA i TY”