gdzie szukac informacji??

1. Co sądzisz o poszukiwaniach genealogicznych własnych "korzeni" ?
2. Czy ww. temat jest dla Ciebie interesujący?
3. Co chciałbyś wiedzieć, lub może masz ciekawe informacje?
MarcinJ

gdzie szukac informacji??

Postautor: MarcinJ » sob mar 11, 2006 19:44

Witam

Mam na imie Marcin. Jakis czas temu dowiedziałem sie od swojego taty a potem dziadka informacji na temat korzeni swojej rodziny. Okaząło sie ze moja prababka była szlachcianką i pochodziła z Litwy(najprawdopodobniej z okolic Wilna - tak mój tata twierdzi). Coż problem w poszukiwaniu herbu i informacji rozbijaja sie o jedną prostą sprawe. Moj tata twierdzi ze nazwisko rodowe prababci brzmiało KLIMOWICZ(znalazłem kilka rodzin o takim nazwisku i ich herby). Mój dziadek natomiast uwaza że nazwisko brzmialo inaczej, za to jedyne co pamiieta to że jej rodzina posiadala ziemie kolo posiadłości Mickiewiczów. Zatem jestem w kropce, nie wiem jak sie za to zabrac. Moze ma ktoś z was jakies pomysły gdzie tego poszukac??

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » sob mar 11, 2006 22:40

.
Panie Marcinie
Początki w genealogii bywają trudne, ale chyba możliwe do przebrnięcia – wszystko wymaga „tylko” troszkę własnego trudu, dedektywistycznego nosa, wytrwałości ducha i niestety – troszkę środków finansowych (zależnych wprost proporcjonalnie do trudności zadania poszukiwania źrodła dla żadanej przez nas informacji....)

1
Znalazłem na przykład takie wpisy w niektórych pozycjach książkowych – rozszerzyłem poszukiwania o nazwiska „blisko-brzmiące” do Pana pytania, - i tak:

A/ Boniecki Adam Herbarz polski, Warszawa 1905 podaje nazwiska szlacheckie:

Klimecki Klimek Klimiat Klimkiewicz Klimkowicz Klimkowski Klimo Klimoni Klimonowicz Klimontowicz Klimontowski Klimowczak Klimowicz Klimunt Klimuntowicz Klimuntowski

B/ Elżbieta Sęczys Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861(1867),
KLIMASZEWSKI h. Jastrzębiec
KLIMASZEWSKI h. Ślepowron
KLIMASZEWSKI h. Wieniawa
KLIMKIEWICZ h. Przyjaciel
KLIMOWICZ h. Kościesza

C/ Czesław Malewski Rody szlacheckie w powiecie lidzkim na Litwie w XIX wieku. Wydawnictwo CZAS, ul. Didźioji (Wielka) 40, 2001 Wilno, Litwa tel/fax +370-2-12-38-38, Wilno 2002
Klimontowicz h. Pielesz
Klimowicz h. Jasieńczyk

W Wykazie osób w ww. źródle, występujących najczęściej z podanymi informacjami: wiek, czyj syn, miejsce pochodzenia, sposób represji przez Rosjan. Indeks niniejszy obejmuje wyłącznie szlachtę represjonowaną, nie obejmuje wykazu rodów szlacheckich przedstawionych w publikacji. Indeks zawiera 241 osób represjonowanych.
Klimontowicz Antoni (syn Konstantego lat 22 z majątku Lebiodka, wzięty do niewoli)
Klimontowicz Bolesław (syn Konstantego z majątku Lebiodka, naczelnik parafialny powstania, pseudonim Antoniewicz - zesłany na katorgę w twierdzy)
Klimontowicz Władysław (syn Edmunda lat 32 z oddziału Narbutta, zesłany do guberni irkuckiej)

D/ Jerzego Żenkiewicza pt. "Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską"
Klimaszewski Józef – majątek Łęczynów gmina Kiejdany -

2
Nic tak nie przybliża do sukcesu, jak uzyskanie odpowiednich dokumentów, takich jak akta stanu cywilnego.
Proponuję zacząć właśnie od ich uzyskania – najlepiej byłoby w Pana przypadku – od dziadka – trzeba zatem udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym mieszka dziadek i uzyskać pełny odpis aktu urodzenia (domiemuję, że dziadek rodził się w latach dwudziestych, trzydziestych XX w.) – w nim musi być nazwisko jego matki, a zatem Pana prababki – w tym momencie będzie miał Pan całkowitą jasność, jakie miała nazwisko panieńskie.
Jeżeli tego aktu nie mają w USC warto spytać, gdzie jest archiwum USC przechowujące te akta ..
Jeżeli także nigdzie go Pan nie znajdzie – to może znajdzie się akt ślubu Pana dziadka z Pana babcią, jego pełny odpis także może zawierać szukaną informację ...
I tak po sznurku do kłębka informacji...

3
Jak zwykle polecam także lekturę stron dla początkujących

http://www.ornatowski.com
http://www.przodkowie.com

a stamtąd już tylko „krok” do wielkiego świata informacji....

4
Proponuję także pozostawienie wpisu na stronie:
http://www.stankiewicz.e.pl/forum/viewforum.php?f=5
(umozliwia to zaindeksowanie wpisu w wyszukiwarkach, a w konsekwencji „wyjście na świat” pana poszukiwań – zawsze jest to jedna z wielu możliwości uzyskania kiedyś jakiś informacji ...)

Życzę powodzenia i proszę śmiało pisać o swoich osiągnięciach lub wątpliwościach, a ja ze swojej strony, w miarę możliwości, będę starał się pomóc...

):thumbsup Janusz Stankiewicz

MarcinJ

Postautor: MarcinJ » ndz mar 12, 2006 00:43

Dziękuje za pomoc, nie spodziewałem sie uzyskac aż tak wyczerpujacej odpowiedzi :) Musze sie przyznac ze studiuje historie na II roku we Wrocławiu, genealogia sie nigdy nie zajmowałem, raczej blizej mi było do dyplomatyki i heraldyki(szczególnie miejskiej). Jesli juz musiałem cos z robic zwiazenego z genealogia to bylo to z zakresu średniowiecza i ziemi slaskiej wiec wszystko raczej było podane jak na tacy, ale pewne zawiłości tez sie zdarzająj :)
Zatem posostaje mi tylko zabrac sie do roboty w chwili wolnego czasu, glównie zalezy mi na znalezieniu herbu rodowego(bardzo przepadam za heraldyka), bardzo chciałbym go zobaczyc :) Zatem bede szukał..dziekuje za pomoc :)

Wróć do „GENEALOGIA i TY”