Tim Pawlenty

Rozwiąż swoje wątpliwości - zadaj nurtujące Cię pytania, podziel się swoimi informacjami...
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 07, 2005 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Tim Pawlenty

Postautor: JanuszStankiewicz » wt lut 26, 2008 18:54

.
Pan Wiesław Kledzik przesłał nam rozbudowaną informacje o Timie Pawlenty, jak pisze:


Podobno obecny gubernator stanu Minnesota, Tim Pawlenty mający polskie korzenie, ma szanse być kandydatem republikanów na wiceprezydenta USA. Zabawiłem się w poszukiwania jego polskich korzeni oraz skleciłem z kilkunastu stron internetowych jego życiorys.

Obrazek

Życiorys Tim Pawlenty

Urodził się 27.11.1960 w stolicy stanu Minnesota w dzielnicy South Saint Paul niedaleko rzeźni, w której najprawdopodobniej pracował jego ojciec jako kierowca ciężarówki. Matka Tima zajmowała się gospodarstwem domowym i wcześnie osierociła 5 dzieci, zmarła na raka. Żona Mary Elisabeth Anderson jest córką pastora ewangelickiego, Leith Andersona. Tim wyznanie katolickie, zmienił na ewangelickie (luteranizm), możliwie ze względu na wyznanie swojej żony. Mają dwie córki Annę i Mary.
Tim lubi biegać i wspólnie ze swoimi braćmi Danem i Steve, grał w klubie hokejowym. Ukończył jako pierwszy w rodzinie studia wyższe. Na Universytecie Minnesota studiował prawo i zaczął pracować jako adwokat specjalizujący się w prawie pracy. Jego brat Dan jest kierownikiem związku zawodowego w jednej z dzielnic St. Paul, o pozostałym rodzeństwie nic się nie wspomina. Żona Tima również ukończyła prawo.
Pawlenty jest republikaninem, w roku 2002 został wybrany na gubernatora stanu Minnesota, uzyskał 44,4 % głosów i miał przeszło 7 % przewagę nad kandydatem demokratów. W roku 2006 został ponownie wybrany na gubernatora stanu Minnesota, jednak pomimo uzyskania aż 46,7 % głosów, jego przewaga nad kandydatem demokratów wynosiła tylko 1 %.
Tim Pawlenty odbył szereg podróży zagranicznych, między innymi w dniach 20 – 22.06.04 odwiedził Warszawę na czele 21 osobowej misji handlowej.
Komentatorzy obecnej kampanii wyborczej w USA podkreślają, że Pawlenty jest przystojny, charyzmatyczny i ma niezwykły talent przemawiania do publiczności oraz że znajduje się w śród potencjalnych kandydatów wymienianych na stanowisko wiceprezydenta USA. W jednym z komentarzy zalety Pawlenty scharakteryzowano w typowy amerykański sposób „Zalety Pawlenty powodują zazdość w jego otoczeniu”.
W biurze gubernatora potwierdzono jego polskie korzenie, nie podano jednak żadnych szczegółów. W licznych biografiach i komentarzach nie natrafiono na żadne informacje o jego polskich korzeniach.
TIM PAWLENTY ZE STANU MINNESOTA PRAWDOPODOBNY KANDYDAT REPUBLKANÓW NA WICEPREZYDENTA USA

1 W „Rzeczpospolitej” z dnia 20.02.2008 podano informację, że prawdopodobnym kandydatem republikanów na wiceprezydenta USA może zostać Tim Pawlenty, mający polskie korzenie. Ambasada USA nie posiada bliższych informacji.

2 W „Słowniku nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku” opracowanym w roku 2002 przez prof. Kazimierza Rymułta znajdujemy nastepujące informacje.

W roku 2002 w Polsce mieszkały:

82 osoby o nazwisku Pawlęty, z tego:

- w pow. czarnkowsko-trzcianeckim – 53,
- w pow. poznańskim – 11,
- w m. Konin – 5,
- w pow. choszczeńskim – 4,

26 osób o nazwisku Pawlenty, z tego:

- w pow. czarnkowsko – trzcianeckim – 8,
- w pow. rawickim – 10,
- w pow. kościańskim – 1,
- w m. Poznań – 4.

Bardzo duża koncentracja nazwiska w jednym powiecie (czarnkowsko-trzcianeckim), jest niespotykana przy innych nazwiskach występujących w Polsce. Nie należy łączyć nazwiska Pawlęty lub Pawlenty z nazwiskiem Pawlenka lub Pawlenko.

3 W Internecie pod „Indeksowanie nazwisk w Prowincji Poznańskiej dla lat 1835 –1889” (obecne woj. poznańskie, bez Kalisza i Konina, ale z Bydgoszczą i Inowrocławiem, baza 220.000 małżeństw) nazwisko Pawlenty nie występuje, ale dla nawiska Pawlęty podano 17 małżeństw zawartych w latach 1837 - 1772, z tego 15 z parafii Boruszyn (pomiędzy Czarnkowem i Obornikami) i 2 z sąsiedniej parafii Połajewo.
Niesłychana koncentracja tego nazwiska w Wielkopolsce tylko w jednej parafii, może świadczyć o tym, że przodkowie rodziny Pawlęty byli kolonistami, którzy osiedlili się w Boruszynie.

4 Pod www.familysearch.org znajdujemy informacje o osobach noszących nazwisko Pawlenty w USA.

a/ W spisie powszechnym w roku 1880 znajdują się:

- Georg Pawlenty ur. w 1847 w Prusach, farmer, zam. stanie Michigan
- jego żona: Mary A. Pawlenty (nazwisko rodowe nie znane) ur. w 1853 w Prusach,
- ich dzieci:
- córka Agnes Pawlenty ur.1874 w stanie Michigan,
- syn Eddy Pawlenty ur.1876 w stanie Michigan.

b/ W indeksie genealogicznym dla Północnej Ameryki znajdujemy informacje:

- o ślubie Joseph Pawlenty i Marianna Zablocka 26.11.1883, stan Kentucky,
- o urodzinach (możliwe, że to ich dzieci):

- Josie Pawlenty ur. 07.08.1886, stan Minnesota, rodzice: Joseph Pawlenty i Marie Tobocka (możliwe, że przekłamanie nazwiska Zabłocka),
- Rose Pawlenty ur. 25.08.1889, stan Minnesota,
- Maggie Pawlenty ur.22.04.1891, stan Minnesota.

W indeksach często pomijana jest część dzieci, czasami decyduje o tym przekręcone nazwisko.

c/ W indeksie zgonów USA znajdujemy informacje o dacie urodzin i zgonu 18 osób o nazwisku Pawlenty, które urodziły w latach 1888 – 1935 i zmarły w latach 1974 – 2005 (w stanie Minnesota zmarło 17 osób).
Na podstawie tej informacji nie można wykluczyć, że osoby o nazwisku Pawlenty zamieszkują również w innych stanach, lecz również w tym przypadku zadziwia silna koncentracja miejsca zamieszkania w stanie Minnesota.

d/ Nie powinna dziwić zmiana nazwiska Pawlęty na Pawlenty, bo w USA inaczej tego nazwiska nie można zapisaćOpracował na podstawie informacji podanych w Internecie – W. Kledzik
wpisał Admin

Tomek
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK
Posty: 5
Rejestracja: sob mar 01, 2008 15:47

Postautor: Tomek » pn kwie 28, 2008 21:56

No to mamy powód do dumy. :D


Wróć do „PROBLEMY, PYTANIA, INFORMACJE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron